anunt
Disponibilitate:
Full-time
Nivel cariera:
Mid-level
Oferta:
confidentiala
Expira:
13 Jul 2013 - 02 Sep 2013
stats

Consilier arhitect la OAR

Ordinul Arhitectilor din Romania cauta Consilier arhitect pentru departamentul Organizare Concursuri. Candidatul trebuie sa fie absolvent al invatamantului superior de lunga durata in arhitectura (6 ani); sa aiba experienta in domeniul arhitecturii de minimum 3 ani; sa aiba cunostinte in domeniul legislatiei (organizarea si exercitarea profesiei de arhitect, legislatie specifica proiectarii de arhitectura, achizitii publice, drept de autor); sa cunoasca cel putin o limba straina; sa cunoasca un editor de text (Word), operarea cu o baza de date (Excel).

RESPONSABILITATI/BENEFICII:
- promovarea concursului de arhitectura in randul potentialilor promotori;
- implementarea strategiei pentru generarea de concursuri de arhitectura;
- consolidarea si promovarea culturii concursului de arhitectura in randul membrilor, autoritatilor si institutiilor publice si a entitatilor private;
- asigurarea consultantei catre filialele teritoriale pentru organizarea concursurilor de arhitectura;
- elaborarea regulamentul fiecarui concurs de arhitectura, organizat de Ordinul Arhitectilor din Romania si filialele teritoriale ale acestuia;
- promovarea concursurilor de arhitectura realizate;
- monitorizarea achizitiilor publice privind serviciile de proiectare de arhitectura;
- posibilitatea de a lucra intr-o echipa interdisciplinara;
- posibilitatea de a se implica activ in organizarea concursurilor de arhitectura;
- contract de munca pe perioada determinata (2 ani de la data incheierii);
- salariu (confidential).

ORDINUL ARHITECTILOR DIN ROMANIA:
Ordinul Arhitectilor din Romania este organizatia profesionala, independenta, autonoma, apolitica, nonprofit si de interes public. S-a infiintat in baza Legii 184/2001, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare.
Atributii conferite prin lege:
- protejeaza si promoveaza calitatea produsului de arhitectura si urbanism;
- urmareste exercitarea competenta si calificata a profesiei, cu respectarea codului deontologic al acesteia;
- propune reglementari legislative si normative specifice, in vederea promovarii lor;
- reprezinta interesele membrilor sai in fata autoritatilor publice si administrative, precum si in organismele profesionale internationale;
- acorda arhitectilor si conductorilor arhitecti dreptul de semnatura, atributie care nu poate fi exercitata de nicio alta institutie sau asociatie profesionala;
- intocmeste si gestioneaza Tabloul National al Arhitectilor;
- organizeaza concursuri de arhitectura, amenajare urbana si peisagistica;
- recunoaste titlurile oficiale de calificare in profesia de arhitect pentru cetatenii statelor membre ale Uniunii Europene, cetatenii statelor membre ale Spatiului Economic European si cetatenii Confederatiei Elvetiene;
- judeca faptele savarsite de membrii sai in legatura cu profesia si aplica sanctiuni disciplinare;
- initiaza, organizeaza si finanteaza programe/proiecte culturale si editoriale.

Candidatul va transmite un CV si o scrisoare de intentie la Ordinul Arhitectilor din Romania, la adresa de e-mail office.oar@gmail.com pana cel tarziu la data de 2 septembrie 2013, orele 16.00. Pana la data de 10 septembrie candidatii selectati vor fi anuntati in legatura cu data si locul desfasurarii interviului.

Sursa: arhiforum.ro

Iti place ce tocmai ai terminat de citit?
Aboneaza-te prin email sau RSS ca sa fii la curent cu noutatile de pe site.